Answer:
28 white strands , 20 blue strands and 32 red strands are needed to make a pair of pom-poms
Step-by-step explanation:
Given :A pom-pom manufacturer makes each of its pom-poms with 35% white strands (w), 25% blue strands (b), and 40% red strands (r).
To Find : If each pom-pom has a total of 80 strands, how many of strands of each color are needed to make a pair of pom-poms?
Solution:
Total Strands = 80
White Strands = 35%
No. of white strands = [tex]35\% \times 80 =\frac{35}{100} \times 80 =28[/tex]
Blue Strands = 25%
No. of blue strands = [tex]25\% \times 80 =\frac{25}{100} \times 80 =20[/tex]
Red Strands = 40%
No. of Red strands = [tex]40\% \times 80 =\frac{40}{100} \times 80 =32[/tex]
Hence 28 white strands , 20 blue strands and 32 red strands are needed to make a pair of pom-poms