cristinagabbard
cristinagabbard cristinagabbard
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

Tony bought 48 roses for $24. How much do 24 roses cost

Respuesta :

Nick911 Nick911
  • 19-06-2017
We know that:
48 roses costs $24
24 roses costs ?$
Step 1:
Use cross multiply
24×24=576
Last step:
Use division
576÷48=$12, so 24 roses costs $12. As a result, 24 roses costs $12. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

-3x+4=-17show how you did it
the fabric of sound created by the interaction of all the parts of a musical performance is
What would a formal interpretation of the poem focus on
True or false the period of an element is the amount of time It takes for half of a radioactive isotope to decay
In "The Swan," the sense that the speaker is addressing a large audience creates a(n) _____ tone. formal intimate professional serious
does active transport involve water
When leaders use religious laws to govern, they most likely represent ?
third grade homework 1.3 rounding to the nearest
9 ten thousands divided by 10 in unit form
Explain why ionic crystals melt at much higher temperatures than typical covalent molecular crystals