meraryfutureSEAL01
meraryfutureSEAL01 meraryfutureSEAL01
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number slices of pizza bought and the total cost.

Respuesta :

ash2326 ash2326
  • 01-06-2017
Cost of one slice= $1.5
Cost of n number of slices= n*1.5

Cost= n*1.5 USD
Answer Link

Otras preguntas

What does 9e+10 mean?
How do I express 24.357 in words
apply the law of conservation of mass to explain how mass is conserved when water evaporates
Jan noticed at the store that a sweater costs $3.95 more than a shirt. she bought 3 shirts and 2  sweaters and the total costs (before tax) was $71.65. What is
what European nations fought with the Americans against the british
what is one third of 3 to the ninth power
What is the prime factorization of 36 in expanded form?
Jhonny weights 97.536 pounds. Read and write this number using base ten numerals, number names and expanded form
How do you write 7.25 in word form?
Is the underlined word a participle or verb? My father built a roaring fire for the cook out. Roaring is underlined. A. Verb B. participle