Respuesta :

DENSITY =MASS/VOLUME

OR MASS = DENSITY X VOLUME


DENSITY =1.5 g/ml  AND VOLUME = 10 ml


MASS = 1.5 x 10 = 15 g

Answer:  The required number of grams needed is 15 grams.

Step-by-step explanation:  Given that a solution has a density of 1.50 g/mL.

We are to find the number of grams that are needed to obtain 10.0 mL of solution.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

Number of grams needed o obtain 1 mL of solution = 1.50 gm.

So, number of grams needed to obtain 10.0 mL of solution is given by

[tex](1.50\times 10)=15~\textup{gm}.[/tex]

Thus, the required number of grams needed is 15 grams.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico