Respuesta :
To calculate the force of impact F, first lets calculate the acceleration a of the ball:
a=v/t where v is the velocity of the ball and t is time
a=32/0.8=40 m/s²
To get the force F we need the Newtons second law:
F=m*a where m is the mass of the ball and a is the acceleration.
F=m*a= 0.2*40 = 8 N
So the impact force is F= 8 N.
a=v/t where v is the velocity of the ball and t is time
a=32/0.8=40 m/s²
To get the force F we need the Newtons second law:
F=m*a where m is the mass of the ball and a is the acceleration.
F=m*a= 0.2*40 = 8 N
So the impact force is F= 8 N.
Answer: I just took the test on Plato and the correct answer is 8
Explanation:
To calculate the force of impact F, first lets calculate the acceleration a of the ball:
a=v/t where v is the velocity of the ball and t is time
a=32/0.8=40 m/s²
To get the force F we need the Newtons second law:
F=m*a where m is the mass of the ball and a is the acceleration.
F=m*a= 0.2*40 = 8 N
So the impact force is F= 8 N.
Read more on Brainly.com - https://brainly.com/question/3940090#readmore