contestada

What volume of a 2.5 M NaOH solution is required to prepare 2.0 liters of a 0.75M NaOH

Respuesta :

2.5 x Vi = 0.75 x 2.0

2.5 x Vi = 1.5

Vi = 1.5 / 2.5

.60 or c on plato

ACCESS MORE
EDU ACCESS