Respuesta :
3Na= 3 sodium atoms
2S= 2 sulfur atoms
2O4= 8 oxygen atoms
The numbers in front of atoms are like coefficients(i.e. 2x or 3y). You should have 14 atoms in total.
2S= 2 sulfur atoms
2O4= 8 oxygen atoms
The numbers in front of atoms are like coefficients(i.e. 2x or 3y). You should have 14 atoms in total.
Taking into account the definition of avogadro's number, 3 moles of Na₂SO₄ are 1.8069×10²⁴ atoms of Na₂SO₄.
Avogadro's Number or Avogadro's Constant is called the number of particles that make up a substance (usually atoms or molecules) and that can be found in the amount of one mole of said substance. Its value is 6.023×10²³ particles per mole. Avogadro's number applies to any substance.
In this case you have 3 moles of the compound Na₂SO₄. Then you can apply the following rule of three: if 1 mole of the compound contains 6.023×10²³ atoms, then 3 moles of the compound contain how many atoms of copper?
amount of atoms of copper= (6.023×10²³ atoms× 3 moles)÷ 1 mole
amount of atoms of copper= 1.8069×10²⁴ atoms
Finally, 3 moles of Na₂SO₄ are 1.8069×10²⁴ atoms of Na₂SO₄.
Learn more about Avogadro's Number:
- brainly.com/question/11907018?referrer=searchResults
- brainly.com/question/1445383?referrer=searchResults
- brainly.com/question/1528951?referrer=searchResults