Respuesta :
Answer:
The hourly rate of pay is $7.81/hour
Step-by-step explanation:
We can use proportion to solve this problem, but first we need to find the total number of hours she works in 3 days.
From the question, she works 8 hours per day, this implies that in 3 days, she works 8 × 3 = 24 hours
Using proportion;
Let x represent the rate of pay per hour
$187.42 = 24 hours
x = 1 hour
Cross- multiply
24×x = $187.42 × 1
24 x = $187.42
Divide both-side of the equation by 24
[tex]\frac{24x}{24}[/tex] = [tex]\frac{187.42}{24}[/tex]
( On the left-hand side of the equation, 24 at the numerator will cancel-out 24 at the denominator leaving us with just x while at the right-hand side of the equation 187.42 will be divided by 24)
x = $7.81
Therefore, the hourly rate of pay is $7.81/hour