contestada

An 80.0 kg man playing hockey catches a puck moving at 20.0 m/s. The man is initially at rest. The man and puck move together after the collision. The puck's mass is 0.17 kg. What is the final velocity?

Respuesta :

using conservation of momentum, the initial momentum of the man is 0, and the puck's is 0.17kg*20m/s=3.4 kg*m/s.  The final mass is 80.17kg.  The final momentum is still p=mv=3.4kg*m/s, so v=3.4/80.17= 0.0424m/s

Answer:

[tex]V_s[/tex]=0.0424m/s    

Explanation:

Using the law of the conservation of linear momentum P:

[tex]P_i = P_f[/tex]

so:

[tex]M_mV_{mi}+M_pV_{pi} = M_sV_s[/tex]

where [tex]M_m[/tex] is the mass of the man, [tex]V_{mi}[/tex] is the initial velocity of the man, [tex]M_p[/tex] is the mass of the puck, [tex]V_{pi}[/tex] is the initial velocity of the puck, [tex]M_s[/tex] is the mass of the puck and the man and [tex]V_s[/tex] is the velocity of both after the collition.

Replacing values, we get:

[tex](80kg)(0m/s)+(0.17kg)(20m/s) = (80kg + 0.17kg)V_s[/tex]

Finally, solving for [tex]V_s[/tex]:

[tex]V_s[/tex]=0.0424m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico