1. Suppose that you have a mass of 45.7 kg and are standing on frictionless roller skates. Someone then throws you a 2.50 kg mass with a velocity of 14.5 m/s and you catch it. What will be your resultant velocity? (0.75 m/s)

Respuesta :

The momentum afterward will be your initial momentum (zero here) plus the momentum of the object 2.5kg*14.5m/s = 36.25kg*m/s.  This will be your final momentum, mv, but now your mass must include the 2.5kg object. so your mass is 45.7+2.5 = 48.2kg.  So mv=36.25 ;  48.2*v=36.25 ; v = 0.752m/s

After catching the ball thrown, the resultant velocity of both mass A and mass B is 0.75m/s.

Given the data in the question;

  • Mass A; [tex]m_1 = 45.7kg[/tex]
  • Initial velocity of mass A; [tex]u_1 = 0[/tex]
  • Mass B; [tex]m_2 = 2.50kg[/tex]
  • Initial velocity of mass B; [tex]u_2 = 14.5m/s[/tex]

Since mass A caught mass B, meaning the are together, they will both have the same resultant velocity.

Final velocity of both mass A and B; [tex]v =\ ?[/tex]

To determine the resultant velocity, we use conservation of linear momentum:

[tex]m_1u_1 + m_2u_2 = ( m_1 + m_2 ) v[/tex]

We substitute our given values into the equation

[tex][45.7kg * 0] + [ 2.50kg * 14.5m/s ] = ( 45.7kg + 2.50kg ) v\\\\2.50kg * 14.5m/s = ( 48.2kg )v\\\\36.25kgm/s = ( 48.2kg )v\\\\v = \frac{36.25kgm/s}{48.2kg} \\\\v = 0.75m/s[/tex]

Therefore, after catching the ball thrown, the resultant velocity of both mass A and mass B is 0.75m/s.

Learn more: https://brainly.com/question/4126751

ACCESS MORE
EDU ACCESS