BabyLover123
BabyLover123 BabyLover123
  • 28-05-2017
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a pack of 12 pencils for $1.35. How much was each pencil

Respuesta :

Pacmac Pacmac
  • 28-05-2017
Just divide $1.35/12 = $0.11
Answer Link
JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 26-02-2019

Answer: $0.11 or 11 cents

Step-by-step explanation:

Given: The cost price of 12 pencils = $1.35

To find the cost of each pencil, we need to divide the total cost by the number of pencils , we get

The cost price of each pencil =[tex]\frac{1.35}{12}[/tex]

Therefore, The cost price of each pencil = [tex]\$0.1125\approx\$0.11[/tex]

Hence, The cost price of each pencil = [tex]\$0.11[/tex] or 11 cents.

Answer Link

Otras preguntas

What is King Tutankhamen known as? A. the boy king who moved the Egyptian capital from Thebes B. the boy king who abolished the old Egyptian religion C. the boy
What was a global effect of the Great Depression? A: It helped increase agricultural prices B: It helped to avoid another war C: It increased the global job mar
A 3-kilogram ball is accelerated from rest to a speed of 10 m/sec. What is the ball's change in momentum?
what color probably is found on a world map more than any other is?
how many 30s are in 600
Which group once took control of Egypt and ruled for half a century? Kushites Nubians Assyrians Phoenicians
Is a paper clip a conducted or insulator
what does VC/CV mean
it the ratio 35 to 10 proportional to the ratio 7 to 5
What is the equation of the graphed line? Hint: Determine the slope of the line. y = x Help