princenier2004 princenier2004
  • 28-05-2017
  • Mathematics
contestada

Daniel spent $4.75 for lunch and $1.85 for a snack. Kyle spent $5.75 for lunch and $1.00 for a snack. How much more money did Kyle spend than Daniel?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-05-2017
Daniel spent $4.75 for a lunch and $1.85 for a snack
$4.75+$1.85=$6.6, so Daniel spent $6.6 total

Kyle spent $5.75 for lunch and $1.00 for a snack
$5.75+$1.00=$6.75, so Kyle spend total $6.75.

Final step:
$6.75-$6.6=$0.15. As a result, Kyle spent $0.15 or 15 cent more than Daniel. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Solve each equation for x. (Enter an exact answer.) (a) 2x − 7 = 5
what are two other things the students should look at before evaluating which container is better for the environment
what porcedure is used by anesthesiologist for treatmenyo of postdural puncture headache?
What's the slope of y= -2x +9
write a real world problem for 120+25x=45x
We know that a majority of American workers are not engaged or are actively dis engaged with there work. Would a boss-free work culture have a positive impact o
How to get the equivalent fraction of 11/16
which type of viral hepatitis is caused by drug use or sexual activity? type a type b
Which of the following best describes the gas in a scuba tank? the molecules of gas are moving slowly. the gas is compressed. the gas barely fills its container
John needs 2.50. He has 0.75. How much more money does he need