A store has two different options for buying soda. $4.99 for 6 cans or 10 cans for $7.99. Which is the better buy based on unti price?

Respuesta :

Ok, so we need to divide.  7.99 / 10 is basically 0.8, and 4.99 / 6 is 0.83.  So buying 10 cans is a better buy based off unit price.
7.99 for 10 cans is the Best Buy.
ACCESS MORE
EDU ACCESS