elisaselmani9
elisaselmani9 elisaselmani9
  • 30-03-2015
  • Mathematics
contestada

seb bought 2 apples and 3 pears.
He spent £1.59 altogether
Apples cost 24p each.
How much does one pear cost??

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 30-03-2015
2a + 3p = 1.59

a = 0.24

Plug it in our equation:

2(0.24) + 3p = 1.59

Multiply:

0.48 + 3p = 1.59

Subtract 0.48 to both sides:

3p = 1.11

Divide 3 to both sides:

p = 0.37

So one pair costs £0.37
Answer Link

Otras preguntas

Under what description should 'research party venues' be recorded? A. action items B. future agenda items C. purpose of the meeting D. discussion items
____ is the designation for a digital telephone circuit that transmits voice or data at 1.544 mbps.
Write a simile comparing a person's eyes to a summer sky.
Deciding factor in 1824 election
Which of the following did James I, Charles I, and Oliver Cromwell have in common during the times they ruled England? A. They tried to impose Anglicanism on
????????????????????
What do you call the abiotic and biotic factors together
Can someone solve this for me?
how do you know if you have depression?
Convert. 1. 124 oz =_____lb 2. 7 tons 500 lb =_____lb 3. 3.75 yd =-____in.