Seudónimo Seudónimo
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

A set of 6 pens cost $2.34. A set of 20 pens is sold at the same unit price what is the cost for 20 pens

Respuesta :

itztms
itztms itztms
  • 18-05-2017
$10.80 I think is the answer
Answer Link
Jenny706
Jenny706 Jenny706
  • 18-05-2017
I hope I'm not to late. Since 6 pens cost 2.34, you need to divide 6 into 2.34 which is 0.39. 0.39 x 20 is 7.8, so the answer is $7.80
Answer Link

Otras preguntas

Which of these sentences uses the word requisite correctly?
Variables are usually written as ......- case letters.
Tori examined the pattern of exponents in the table.
why do you think the supreme court must write and publish its opinions
how did the robertsons get fresh drinking water?​
Which one of the following pieces of information would require you to use a parenthetical citation to indicate that you took the information from an outside sou
(13x + 2x³ - 6 - x²)÷(x-3)​
What is one benefit of lifelong physical activity
Which value is the solution to the equation? -3(t-7) = 24
A piece of iron at 25 °C is dropped into a glass of water at 15 °C. Which statement is correct? Heat will flow from the iron to the water in the glass until bo
ACCESS MORE