Arly15 Arly15
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.59

Respuesta :

macyshuster
macyshuster macyshuster
  • 18-05-2017
If 3 pounds cost $8.31, then the product is being sold as 1 for $2.77.

If 5 pounds cost $12.59, then the product is being sold as 1 for $2.51.

It is better to buy 5 pounds for $12.59 because you are getting more for your money.
Answer Link

Otras preguntas

What were several ways in which enslaved Africans resisted their treatment in the Americas?
What is G equivalent to in 21.8-G=9.5???
How did the Tokugawas set up centralized feudalism?? Can't find it.
what is the value of 2+3^2-|-4 |
How do I write -2.5 into a fraction?
What is the remainder of quotient of of 79 divide by  8
What is G equivalent to in 21.8-G=9.5???
How many minutes are there in an average lifetime of 70.0 years? Assume that 1 yr=365.25 days
1. Use the word telecommunication in a sentence 2. Use the word telemetry In a sentence
Four points of mercantilism