yasmnwelch
yasmnwelch yasmnwelch
  • 17-05-2017
  • Mathematics
contestada

Product A is a 12 oz bottle of generic mouthwash that sells for $1.39. Product B is a 24-ounce bottle of mouthwash that costs $2.79. Which is the better buy?

Respuesta :

sophiemccormick sophiemccormick
  • 17-05-2017
Product A is the better buy
Answer Link

Otras preguntas

solve for "y" 6.3=0.9y y=
What's the hypothesis of a triangle ?
If x² – y² = 8 and x²+ y² = 4, then what is the value of x⁴ – y⁴?
How do I factor out a constant before factoring out a quadratic? Factor completely: 3w^2-3w-90
Since the Wagon is being pulled down hill is it increasing (C)
why did the Kingdom of Ghana become prosperous and powerful
A candidate for mayor wants to know how strong her support is among voters, so she posts an online survey on her campaign website for voters to take. Is this sa
Simplify 8a-b + 4a-2b
help on $3.70÷2=no clue
in science the prefix hemo refers to?