The seventh grade math classes are going on a field trip. The field trip will cost $7 per student. Write an expression to find the cost of the field trip for s students. What is the total cost is 26 students go on the trip?

Respuesta :

It would be $182 for the 26 students that go on the field trip
Hi thanks for the question, this is easy.
To find the total cost of 26 students going on the field trip
you would have to do 26 x 7
26 for the 26 students and 7 because each student cost 7
dollars to go.
I will not give you the answer because I think people should 
solve it on their own. But i will make a exaction for you.
26 x 7 is going to be 182 dollars   

ACCESS MORE