Kira purchased n notebooks. They were 4 dollars each. Write an equation to represent the total cost c that Kira paid.

Respuesta :

4n=c because if you new how many books Kira bought you would multiply that by the cost of one notebook, $4*notebook(s), which would then equal the cost.
I believe C=4n is the answer
ACCESS MORE