HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $25 to spend on seven pencils. After buying them you had $4. How much did each pencil cost?

Respuesta :

Mariek13 Mariek13
  • 02-05-2017
3 dollars for each pencil 
Answer Link
Preetham123
Preetham123 Preetham123
  • 02-05-2017
IT looks like each pencil costed $3 because you had $4 left after you brought 7 pencils. You had a total money of $25.
Answer Link

Otras preguntas

(4x3 + 3x2 - 30x - 10) ÷ (x -3)
how to solve 5x-2(3x-7)=20
What is counter biasing
How was romes geography different from Greece?
How are chemical and physical changes alike?
How are chemical and physical changes alike?
125 thousands=1 tenth___________thousandths
z ÷ 3 – 5z + 4(z – 2) when z = 12
125 thousands=1 tenth___________thousandths
sophies math class has 6 fewer boys than girls , and there are g girls. write an expression for the number of boys