perezjoaquin015
perezjoaquin015 perezjoaquin015
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

Peter bought 5kg of meat he used 1.10kg to make hamburgers the rest he used to make 13 portions of spaghetti how much meat did he use per portion of spaghetti

Respuesta :

monomono
monomono monomono
  • 02-05-2017
first you need to 5-1.10=3.90
13 divide 3.90=3.3 repeating so its 3 per spaghetti
Answer Link

Otras preguntas

3.5 hours; $10 What is the unit rate per hour?
During the great awakening what led to the foundation of several colleges in the New England colonies
What are some similarities between monohybrid crosses and dihybrid crosses?
Who was allowed to vote when the US Constitution was written?
Which statement best describes the caste system?    need help asap so i can go on christmas break A. the Hindu belief that life is a cycle of birth, death, and
Tickets to the movies cost $12 for adults and $8 for children. A group of 14 people went to the movies, and the tickets cost $136. The system of equations model
What is the solution to the system of equations? x=3y+5 x-4y=3
Which statement best describes the caste system?    need help asap so i can go on christmas break A. the Hindu belief that life is a cycle of birth, death, and
A container holds a combination of nickels and quarters. There are 156 coins in all, and their total value is $21.60. The system of equations models this situat
what is cultural diffusion and how did the silk road promote cultural diffusion