kellykayley
kellykayley kellykayley
  • 18-03-2015
  • Mathematics
contestada

Pens were on sale 4 for $1.24.

A. What Was The Price Per Pen?
B. How Much Would 100 Pens Cost?

Thanks So Much!!!

Respuesta :

bennygene
bennygene bennygene
  • 18-03-2015
First, it will cost 36 cents a pen because 1.24/4=.36  and then .36 times 100 will equal $36.00 and that is your final answer.
Answer Link

Otras preguntas

Tom rolls a fair dice and flips a fair coin. What is the probability of obtaining a 1 and a tail? Give your answer in its simplest form
I promise brainliest for the first to answer. If you roll two number cubes, what is the probability of their sum being 9 or higher? 5/12 1/6 5/36 5/18
In Figure 7-2, which picture shows weathering that involves carbonic acid: A, B, or C?
Which statements are true about points A, B, and C? Check all that apply. The coordinates of point A are (3, –3). The coordinates of point B are (1, –3). The co
is it necessary to conserve energy if we are using biofuel ?instead of diesal
Expand and simplify a(t+4)-a(4-3t
Which of the following are congruence theorems for right triangles?Check all that apply.A. LLB. LAC. HLD. HHE. HAF. AA​
IS THERE A PLASTIC THAT YOU CAN SEE AND BREATHE THROUGH??? SOMEONE PLEASE ANSWER THIS!!!
Rachel's Designs has 1,600 shares of 6%, $50 par value cumulative preferred stock issued at the beginning of 2019. All remaining shares are common stock. Due to
Problem 15-1A Production costs computed and recorded; reports prepared LO C2, P1, P2, P3, P4 [The following information applies to the questions displayed below