steneeks7ic5hangibbs steneeks7ic5hangibbs
  • 30-04-2017
  • Mathematics
contestada

Kate pays $36 for 2 sets of candles. each set has 3 red candles and 3 white candles. what is the cost per candle in these sets

Respuesta :

Gcar6008
Gcar6008 Gcar6008
  • 30-04-2017
Assuming that each candle costs the same amount, we divide total cost by the amount of the candles bought. $36/12 candles. Your final answer would be $3 per candle.
Answer Link

Otras preguntas

which does not motivate entrepreneurs?A. profitB. freedomC. innovatonD. security
write each number in scientific notation 4. 43,000 5. 0.0072 6. 0.0000901
tulong at magagawa ng kabataan sa pagpapaunlad ng sariling bayan
amanda, bryan, and colin are in a book club. amanda reads twice as many books as bryan per month and colin reads 4 fewer than 3 times as many books as bryan in
division: what would be the answer of 162 divided by 9?
I need to know 1-5 under section A.
what languages must all high school students in puerto rico learn?
what is one of the values revealed throgh the indian epics
What two Mediterranean societies are being compared?
the citizens of the small town consider participating in the annual parade a symbol of community pride
ACCESS MORE