Seudónimo Seudónimo
  • 29-04-2017
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP FOR QUESTION 9!! (MUST SHOW WORK!!) + LOTS OF POINTS!! *brainliest*

PLS HELP ME ASAP FOR QUESTION 9 MUST SHOW WORK LOTS OF POINTS brainliest class=

Respuesta :

LightningEmerald1
LightningEmerald1 LightningEmerald1
  • 29-04-2017
Unit price means the cost for a single pound of M&Ms in this case.
If 6 pounds cost $9, then divide 9 by 6, cost by amount, to find the unit price.
9 / 6 = 1.5

1 pound costs $1.50.
The unit price is $1.50.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the definition of i? What do we use it for?
While presenting a persuasive speech encouraging people to try skydiving you realize your audience is not paying attention because
ANSWER ASAP PLZ The Louvre Museum in Paris attracts about 8,000,000 visitors a year rounded to the nearest million people. Which could have been the actual numb
Escoge la palabra que completa la oración siguiente. Los trabajadores de esta __________ hacen los coches. A) fábrica B) cine C) oficina D) avenida
A coat is on sale do original price of the coat is $82 the sale price is $74.50 what is the discount expressed as a percent change
How many minutes are in a degree?
A country that is not growing is characterized by an age structure that is
Why did people undertake pilgrimages during the Middle Ages?
which case type can function as a subject or predicate nominative only
how can you represent and solve multistep problems using equations