An apple with a mass of 0.95 kilograms hangs from a tree branch 3.0 meters above the ground. If it falls to the ground, what is the kinetic energy of the apple just as it reaches the ground?

Respuesta :

i got 27.93 or roughly 28 

Answer:

The kinetic energy of the apple at the ground is 27.93 J.

Explanation:

Given that,

Mass of apple = 0.95 kg

Height = 3 m

An apple with a mass of 0.95 kilograms hangs from a tree branch 3.0 meters above the ground.

The kinetic energy at the top is zero and the potential energy will be mgh.

The potential energy at the ground is zero and the kinetic energy will be [tex]\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]

Using conservation of energy theorem

[tex]\dfrac{1}{2}mv^2=mgh[/tex]

[tex]K.E = 0.95\times3\times9.8[/tex]

[tex]K.E=27.93\ J[/tex]

Hence, The kinetic energy of the apple at the ground is 27.93 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico