Answer: The acceleration of the ball during collision is [tex]-5.0m/s^2[/tex]
Explanation: We are given that the ball was moving with a velocity of 0.6m/s before the collision and after the collision, the velocity becomes -0.4m/s.
The time taken for the collision is 0.2 seconds.
To calculate the acceleration of the ball, we use first equation of motion, which is:
[tex]v=u+at[/tex]
where, v = final velocity = -0.4m/s
u = initial velocity = 0.6m/s
a = acceleration = ?
t = time taken = 0.2 sec
Putting values in above equation, we get:
[tex]-0.4=0.6+a\times 0.2\\\\a=-5.0m/s^2[/tex]