A bag of marbles contains 12 red marbles 8 blue marbles and 5 green marbles. If three marbles are pulled out find each of the probabilities. Find the probability of pulling three green marbles out with replacement

Respuesta :

Answer:  The probability of pulling a red marble is 48%, probability of pulling a blue marble is 32%, probability of pulling a green marble is 20%

and

the probability of pulling three green marbles out with replacement is 0.8%.

Step-by-step explanation:  Given that a bag of marbles contains 12 red marbles 8 blue marbles and 5 green marbles.

Let S be the sample space for the experiment of pulling a marble.

Then, n(S) = 12 + 8 + 5 = 25.

Let, E, F and G represents the events of pulling a red marble, a blue marble and a green marble respectively.

The, n(E) = 12, n(F) = 8  and  n(G) = 5.

Therefore, the probabilities of each of these three events E, F and G will be

[tex]P(E)=\dfrac{n(E)}{n(S)}=\dfrac{12}{25}=\dfrac{12}{25}\times100\%=48\%,\\\\\\P(F)=\dfrac{n(F)}{n(S)}=\dfrac{8}{25}=\dfrac{8}{25}\times100\%=32\%,\\\\\\P(G)=\dfrac{n(G)}{n(S)}=\dfrac{5}{25}=\dfrac{5}{25}\times100\%=20\%.[/tex]

Now, the probability of pulling three green marbles out with replacement is given by

[tex]P(G)\times P(G)\times P(G)=\dfrac{5}{25}\times\dfrac{5}{25}\times \dfrac{5}{25}=\dfrac{1}{125}=\dfrac{1}{125}\times100\%=0.8\%.[/tex]

Thus, the probability of pulling a red marble is 48%, probability of pulling a blue marble is 32%, probability of pulling a green marble is 20%

and

the probability of pulling three green marbles out with replacement is 0.8%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico