lizethaileen
lizethaileen lizethaileen
  • 28-04-2017
  • Mathematics
contestada

I need help starting this word problems

I need help starting this word problems class=

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 28-04-2017
The cost from the daily fee is [tex]65 \cdot \frac{8 dollars}{1 day} = 520[/tex] dollars.  Then, there are [tex]m-3000[/tex] miles over 3,000 and each of those costs [tex]0.35[/tex] dollars, so the cost is equal to [tex]520+0.35(m-3000)[/tex].  A is the correct answer.
Answer Link

Otras preguntas

The property is 382 meters long and 89 meters wide. What is the area of the property?
If a 273g of a material displaced 26 mL of water, what is its density?
What countries produce acid rain or cause it
A radio is being discounted 20%. If the sale price is $51.44, what was the original price of the radio? A. $12.86, B. 64.30, C. $41.15, D. 65.05
You buy shrimp at the market. The shrimp cost $34.99 for two 2.5-pound bags. What is the unit rate of the shrimp in dollars per pound? Find the unit rate to the
Write the equation, in standard form, for the following relation.{(x, y ): (2, 3), (4, 4), (6, 5),
What two numbers add to 10 and multiply to -192? How do you find it? I know I already asked this but I wasn't able to find the numbers. Please help me.
Which is an important difference between light-dependent (L-D) and light-independent (L-IND) reactions in photosynthesis?
Around 1000 BCE, the Kush people broke free of Egyptian rule and began to settle which kingdom? A. Great Zimbabwe B. Funj C. Meroe D. Axum
It is impossible to destroy __________. a. motion b. momentum c. energy d. mass