The probability that the dart lands within the dartboard, assuming the dart lands within the square is 0.7853 or 78.53%
What is probability?
Probability of an event is the ratio of number of desired outcome to the total number of outcome of that event.
A dartboard consists of a circle inscribed in a square.
- The area of the circle is 25π square units.
- The area of the square is 100 square units.
Megan randomly throws a dart at the square. Here, the total area is 100 square units and the desired area is 25π square units.
Thus, the probability that the dart lands within the dartboard is,
[tex]P=\dfrac{25\pi}{100}\\P=\dfrac{\pi}{4}\\P=0.7853[/tex]
Convert it into the percentage form by multiplying it with 100.
[tex]P=0.7853\times100\\P=78.53\%[/tex]
Hence, the probability that the dart lands within the dartboard, assuming the dart lands within the square is 0.7853 or 78.53%
Learn more about the probability here;
https://brainly.com/question/24756209