Answer:
Voltage, V = 6 volts
Step-by-step explanation:
It is given that,
Resistance, R = 0.2 ohm
Current, I = 30 amps
We have to find voltage. It can be calculated using Ohm's law. Ohm's law gives the relationship between the current, resistance and the voltage
i.e. V = I × R
[tex]V=30\ A\times 0.2\ \Omega[/tex]
V = 6 volts
So, the voltage of the circuit is 6 volts. Hence, this is the required solution.