Respuesta :
To get the reference angle, convert the angle measurement to degrees first since it is in radians.
The conversion factor is pi = 180°
So, [tex] \frac{7pi}{4} x \frac{180}{pi} [/tex]
[tex] \frac{`1260}{4} = 315[/tex]
Since 315° is located in quadrant IV, to get the reference angle, subtract 315° from 360°. Hence, the reference angle is 45°.
Based on the basics of trigonometric functions, Tan (45) = 1.
The conversion factor is pi = 180°
So, [tex] \frac{7pi}{4} x \frac{180}{pi} [/tex]
[tex] \frac{`1260}{4} = 315[/tex]
Since 315° is located in quadrant IV, to get the reference angle, subtract 315° from 360°. Hence, the reference angle is 45°.
Based on the basics of trigonometric functions, Tan (45) = 1.
Answer:
The measure of angle θ is . The measure of its reference angle is
180 °, and tan θ is 45 .
Step-by-step explanation: