holadoh
holadoh holadoh
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

For your sports equipment store, you purchase a case containing 24 canisters of tennis balls for $60. You in turn charge $4 for each canister. How much is the price of each case of tennis balls marked up?

Respuesta :

Yassine89
Yassine89 Yassine89
  • 27-04-2017
4*24/60= $1.6 for each canister
Answer Link

Otras preguntas

Again Due Tomorrow!! Is (3,6) A Solution To y = 3x - 3 and y = 2x + 2
how does the endocrine system respond to hunger
the measure of two complimentary angles is in the ratio 1:9. what are the degree measures of the two angles
What changes to landforms can ice cause?
Help? Which of the following contributed the most to the rapid growth of Spokane? A. discovery of coal in the Cascades B. discovery of gold in Idaho C. developm
what is the greatest common factor of 90 and 15
The Great Compromise called for the creation of a _________ legislature. Members of the lower house, known as the _______________________ would be elected by _
write algebraic expression 17 less than the product of 3 and m
which regions border the gulf of mexico
what is the answer to Jody has a rectangular piece of fabric 7/8 yard long and 4/5 wide. what's the area of the fabric? and Jody shares a piece with her friend
ACCESS MORE