Respuesta :
First find out how much one pound of cheese cost by dividing $13.45 into 5. One pound cost $2.69. Then multiply that by 2 because you need 2 pounds. The answer is $5.38
$5.38. Divide $13.45 by 5 and you get $2.69. Multiple $2.69 by 2 and you get the answer of $5.38.