nina54 nina54
  • 20-04-2017
  • Mathematics
contestada

A 4.5 Pound bag of apples costs 22.50 what is the unit price

Respuesta :

annekataylor
annekataylor annekataylor
  • 20-04-2017
$5 per pound

22.5 ÷ 4.5 = 5
Answer Link
Shaymaak12
Shaymaak12 Shaymaak12
  • 20-04-2017
so 

22.5 divided by 4.5 = 5

the reason why we take away the 0 in 22.50 is because the 0 has no value 

Answer Link

Otras preguntas

In a cell, small vacuoles that are involved in transporting substances are often called what?
what type of mutation is Klinefelter Syndrome?
Theodore Roosevelt’s Progressive party appealed to some Republicans and others who wanted change and reform.
what are the disadvantages of aluminium fir building cars
What is the answer to -6.5 + 2.1
Misogamy :hatred of marriage Which sentence is the word "Misogamy" used incorrectly? A. Although she had seemed a confirmed misogamist, she unexpectedly married
How did the media play a role in the outcome of the 2000 presidential election?
If you have 8/12 of a pizza how many thirds do you have?
1. Explain what has to happen to join two monosaccharide units into a disaccharide.
How did the consumer economy of the 1920s affect the lives of women?