Pleasehelpmeh1 Pleasehelpmeh1
  • 17-04-2017
  • Mathematics
contestada

Detergent costs $4 per box. Kendra graphs the equation that gives the cost y of buying x boxes of detergent. What is the equation?

Respuesta :

yoloswaggs51
yoloswaggs51 yoloswaggs51
  • 17-04-2017
y=4x

Y, the total price
The price is equal to 4×x
x is the number of boxes that Kendra buys
Answer Link
isaellis84
isaellis84 isaellis84
  • 17-04-2017
The answer to your question would be Y=$4(X) because in order to find your total cost(Y) you would have to multiply the # of boxes(X) By the price per box($4).
Answer Link

Otras preguntas

What is the approximate total length of iron edging needed to create the square fram and the two diagonals
Write a description of a point. How are points labeled
Math Help Please and thanks!!!!
Can someone please clearly explain how to correctly work out Q3? Much appreciated
a radioactive element has a half life of 50 days.What percentage of the original sample is left after 60 days
How do u do 1,3,4,8. Please help if u can write it out and show me that would be great. Thank you so much
A triangle has a perimeter of 10x+2. Two sides have lengths of 5x and 2x+9. What is the length of the 3rd side?
Which term describes the minimum distance between two objects required to distinguish them as two separate object?
large dice has a side length of 9.2 cm. estimate surface area of the cube
which of the following would nost likely be found near a volcano?A. igneous rockB. metamorphic rockC. chemical sedimentary rockD. clastic sedimentary rock