Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between 6,042 and 1.012
find the positive value of x if: 5^(x^2 - 2x) = 1
What was an attempt to ruin an opponents reputation with insults known as?
What is the value of st ÷ (6r) if r = 5, s = 32, and t = 45?
A teacher asked her class to name three different fractions that are all equivalent to 2/3 and that has an odd denominator. List three fractions that the studen
What is the name of the relationship between 2 and 7? A. adjacent B. alternate interior C. alternate exterior D. corresponding
What happens to DNA during interphase
Which emperor based his rule on the ideas of Legalism.
what year were mouse traps invented?
5 unbiased and biased facts about plagiarism by university students.