Kcw422
Kcw422 Kcw422
  • 31-03-2017
  • Mathematics
contestada

how do i write a word problem for $3.00 divided by $0.25

Respuesta :

3dragonheir3 3dragonheir3
  • 31-03-2017
Jason has three dollars and he wants to buy candy bars that cost 25 cents each. How may candy bars can he buy?
Answer Link
cameronlorraine
cameronlorraine cameronlorraine
  • 31-03-2017
Watermelons usually cost $2.00 per melon, but today they are all on sale for $0.25. Your mom told you to by 12 watermelons at the grocery store, so she gave you $3.00. 

3 / 12 = 4 
You can get 4 water melons per dollar you have. 
4 x 3 = 12
Answer Link

Otras preguntas

Describe how you solved the following problem:I have a jar filled with $100 worth of quarters, nickels, and dimes. I have the same amount of each type of coin.
What does Hajj mean?
explain it - compare 3 3/22 & 3 2/33. which is greaterI Know: Multiply the denominator by the whole number then add numerator to that. Now I have 69/66 &
why did the intolerable acts happened??
Jesse's dog Angel weights 18 1/2 lbs.. How many ounces does Angel weight?
What is the name of Fe2O3
What are the factors of 65. Like a factor tree.
why did the intolerable acts happened??
why did the intolerable acts happened??
explain it - compare 3 3/22 & 3 2/33. which is greaterI Know: Multiply the denominator by the whole number then add numerator to that. Now I have 69/66 &