Respuesta :

The answer is 18.02 grams ♥
the formula is
m=n*M(m mass in gram,n moles,M molar mass)
M=2ArH+ArO=2+16=18g/moles
m=3.96moles*18g/moles=71.28g
hope it helps
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico