A box of colored game pieces contains 60 pink, 55 silver, and 40 white pieces. One piece is randomly selected.

To the nearest percent, what is the probability of the event?

Drag and drop the correct value into the box.
P(silver)=

Respuesta :

P(silver) = 55/155 * 100 = 11/31 *100  = 35%

Answer:

P(silver) = 35%

Step-by-step explanation:

A box contains colored game pieces.

60 pink

55 silver

40 white

The total number of colored game pieces = 66 + 55 + 40 = 155

One piece is randomly selected.

The probability of getting a silver = The favorable outcomes/ The total number of possible outcomes

P(silver) = 55/155

We can simplify this.

P(silver) = 11/31

To find the percentage multiply it by 100.

P(silver) = 11/31 *100

= 1100/31

= 35%

Hope this will helpful.

Thank you.

ACCESS MORE
EDU ACCESS