Eight oranges were selected at random from a crate of 53 oranges. Their diameters were measured, in millimeters, and then recorded. Diameters: 45, 46, 42, 53, 60, 49, 54, 51 What is the estimated mean diameter of the 53 oranges in the crate? Enter your answer in the box.

Respuesta :

your answer is 50mm!

Answer:

Estimated mean diameter of the 53 oranges = 50mm

Step-by-step explanation:

To find the estimated mean diameter one would find the mean of the selected sample of the total population

Since the 8 samples are selected at random from a population of 53 oranges

Estimated mean diameter = (45+46+42+53+60+49+54+51)/8

= 400/8

= 50mm

Estimated mean diameter of the 53 oranges = 50mm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico