Respuesta :
The answer is A)8 ounce jar; $0.08.
Hope this helps! Please mark me as brainliest!
Hope this helps! Please mark me as brainliest!
Answer:
8 ounce jar; $0.08
Step-by-step explanation:
Given :
A store charges $8.95 for an 8 ounce jar of maple syrup.
The price for a 10 ounce jar of the same brand is $12.00.
To Find : Which jar is the better buy? What is the difference in the unit prices?
Solution:
Cost of 8 ounce jar = $8.95
Cost of 1 ounce jar = [tex]\frac{8.95}{8}=1.12[/tex]
Cost of 10 ounce jar =$12.00
Cost of 1 ounce jar = [tex]\frac{12}{10}=1.2[/tex]
Thus 8 ounce jar is better since its unit price is less than 10 ounce jar
The difference in the unit prices=1.2-1.12=$0.08
Hence Option A is correct : 8 ounce jar; $0.08