A store charges $8.95 for an 8 ounce jar of maple syrup. The price for a 10 ounce jar of the same brand is $12.00. Which jar is the better buy? What is the difference in the unit prices? If necessary, round to the nearest cent.

A) 8 ounce jar; $0.08
B) 8 ounce jar; $0.15
C) 10 ounce jar; $.12
D) 10 ounce jar; $0.08

Respuesta :

The answer is A)8 ounce jar; $0.08.

Hope this helps! Please mark me as brainliest!

Answer:

8 ounce jar; $0.08

Step-by-step explanation:

Given :

A store charges $8.95 for an 8 ounce jar of maple syrup.

The price for a 10 ounce jar of the same brand is $12.00.

To Find :  Which jar is the better buy? What is the difference in the unit prices?

Solution:

Cost of 8 ounce jar = $8.95

Cost of 1 ounce jar = [tex]\frac{8.95}{8}=1.12[/tex]

Cost of 10 ounce jar =$12.00

Cost of 1 ounce jar = [tex]\frac{12}{10}=1.2[/tex]

Thus 8 ounce jar is better since its unit price is less than 10 ounce jar

The difference in the unit prices=1.2-1.12=$0.08

Hence Option A is correct : 8 ounce jar; $0.08


ACCESS MORE
EDU ACCESS