You have a rectangular koi pond that measures 6ft by 8ft. You have enough concrete to cover 72 ft for a walkway that will surround the pond. What should the width of the walkway be?

Respuesta :

Assuming you have enough concrete to cover 72 ft for a walkway that will surround the pond. The width of the walkway be is 2ft.

Width of the walkway

Area=Length×Width

72=(6+2x) (8+2x)-48

72=48+12x+16x+4x²-48

72=4x²+28x

0=4x²+28x-72

0=x²+7x-18

0=(x+9) (x-2)

x=-9 or 2

x=2ft

Inconclusion assuming you have enough concrete to cover 72 ft for a walkway that will surround the pond. The width of the walkway be is 2ft.

Learn more about Width of the walkway here:https://brainly.com/question/24571594

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico