ELLOBO
contestada

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per package

Respuesta :

5.25 / 5 = 1.05

$1.05
The unit rate for one can of tomato sauce is $1.05
ACCESS MORE
EDU ACCESS