A 4.00 L flexible container holds a sample of hydrogen gas at 153 kpa. If the pressure increases to 203 Kpa and the temperature remains constant . what will the volume be ?
0.33 L
2.26 L
3.02 L

Respuesta :

The answer is 3.02 L. I hope it helped you!

Answer:

3.02L

Step-by-step explanation:

We would be applying Boyle Law to this question.

Boyle's Law states that volume of a gas at a constant temperature is inversely proportional to the applied pressure when the temperature and mass remains constant.

Mathematically Boyle's law =

P₁V₁=P₂V₂

From the question ,

P₁ = 153kpa

V₁ = 4.00L

P₂ = 203kpa

V₂ = unknown

Therefore,

153kpa × 4.00L = 203kpa × V₂

612 = 203V₂

V₂= 612 ÷ 203

V₂ = 3.02L

ACCESS MORE
EDU ACCESS