Respuesta :
from the equation:
K.E=1÷2×9.11×10^-31kg×{2190)2
4.555×10^-31kg×4796100
KE=2.184×10^-21g/m/sec2
K.E=1÷2×9.11×10^-31kg×{2190)2
4.555×10^-31kg×4796100
KE=2.184×10^-21g/m/sec2
The kinetic energy of the electron is 7.58 x 10⁻¹⁹J
From the given question:
- The mass of electron = 9.11×10⁻³¹kg
- Velocity = 2190 km/s = 129 x 10⁴m/s (converted to m/s)
To determine the kinetic energy of the ground, you have to make use of the formula for calculating the kinetic energy, which is:
KE = ½ mv²
- Where KE is the Kinetic energy
- M represent the mass of the body
- V is the velocity of the body
If you substitute the value, then you have:
0.5 (9.11×10⁻³¹kg) (129 x 10⁴m/s)²
= 7.58 x 10⁻¹⁹J
Thus, the kinetic energy of the electron is 7.58 x 10⁻¹⁹J
Bohr designed a system made up of a dense nucleus and surrounded by electrons held together electrostatic forces of attraction.
Kinetic energy is also known as the energy of motion, which means is the energy an object carries while it’s moving or in motion.
In other words, for an object to have kinetic energy, it must be in motion, such an object must be pulled or push.
This explanation has to do with the Newton's second law of motion. The opposite of kinetic energy is potential energy while its SI unit is Joules (J).
LEARN MORE:
- The radius of the orbit is 5.28 × 10−11 m, and the speed of the electron is 2.18 × 106 m/s. The mass of an electron is 9.11 × 10−31 kg https://brainly.com/question/13715894
- In the simple Bohr model of the eighth excited state of the hydrogen atom, the electron travels in a circular orbit around a fixed proton. https://brainly.com/question/13481756
KEYWORDS:
- ground state electron
- orbital speed
- kinetic energy
- law of motion
- potential energy