mayhue11
contestada

Sarah wants to find out how much time it would take to drive from her home to New York. At an average, she would drive at 55 miles per hour. If the distance to be covered is 1150 km and a mile equals 1.61 km, how much time will the trip take (to the nearest hour)?

Respuesta :

bryanc
12.992 or 13 (rounded) hours
If you convert 1150km to miles it will be approximately 714.577 miles , now 714.577/55=12.992309090909090
Hope this helps :) rate

Answer:

The trip will take 13 horas

Explanation:

Hello! Let's solve this!

We have to travel 1150 km and one mile equals 1.61km.

We can do the conversion from km to mile

1150km * (1 mile / 1.61km) = 714.29 miles

Then we know that we travel 55 miles / h

Then we can calculate

714.29 miles * (1h / 55miles) = 12.99h = 13h

The trip will take 13 horas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico