A cube Has 6 sides.So,n(A)=6={1,2,3,4,5,6} Probability to getting number 4 in a cube is Event A. n(s)=1 Probability of event A that occurs : P(A) = 1/6. P(A)=0.167 Probability of event A that does not occur P(A') = 1 - 0.167 =0.833 Probability to getting number 4 in a cube is 0.167