miller94lexi miller94lexi
  • 28-03-2017
  • Mathematics
contestada

Ron buys 5 pounds of apples for $3.25. Write a direct variation equation for the cost of y of x pounds of apples. Find the cost of 21 pounds of apples.

Respuesta :

jamylovesdonuts
jamylovesdonuts jamylovesdonuts
  • 30-03-2017
0.65x=y
where x= pounds in apples, y= final cost
0.65(21)=y
13.65$=y
Answer Link

Otras preguntas

what is the message from the war of the worlds
For the given quadratic equation convert into vertex form, find the vertex, and find the value for x = 6. Show your work.
A countrys population in 1993 was 107 million in 1999 it was 112 million what is the estimated population in 2017
a story's ____ is the central idea or insight about life or human behavior. plot setting theme tone
Read the excerpt from The Riddle of the Rosetta Stone. Next to the statues and the head, the slab seems unimpressive at first glance. It is roughly the size of
Which structure is often modified to attract pollinators? a. carpel b. stamen c. pollen d. petal
Find the product. (x^6)^4
differentiates sensory neuron and motor neurons
what cell part contains an organism’s genome
waterweed grows near the surface of the water in lakes and ponds. it often grows in dense clumps. it has been observed that the chloroplast in this plant move a