Answer: 12 toy airplanes for $33.36
Step-by-step explanation:
We will find the price of one plane (the unit price) by dividing the price by the number of planes bought for each case.
$33.36 / 12 = $2.78 per plane
$14.50 / 5 = $2.90 per plane
In relation to the price per plane, 12 toy airplanes for $33.36 is the better buy.