In a bag with 20 marbles, 10 marbles are white and 10 are green. They are all mixed up.
Each time a marble is pulled from the bag, the color is recorded and the marble is put back
into the bag. Then the bag of marbles is mixed up again. Choose the correct answer to each questic
10. What is the probability of drawing two green marbles in a row?

Respuesta :

Answer:

  • 1/4 or 25%

-----------------------

Probability of drawing a green marble is:

  • P(green) = 10/20 = 1/2

Since marbles are replaced the probability of a second green is same, 1/2.

So the probability of two green marbles is:

  • P(green, green) = 1/2 * 1/2 = 1/4 or 25%

The probability of drawing two green marbles in a row is, 1/4

We have to given that,

In a bag with 20 marbles, 10 marbles are white and 10 are green. They are all mixed up.

Since, Each time a marble is pulled from the bag, the color is recorded and the marble is put back into the bag.

Hence, The probability of drawing a green marble on any one draw is,

= 10/20

= 1/2

Thus, The probability of drawing two green marbles in a row is,

= 1/2 x 1/2

= 1/4

Learn more about the probability visit:

https://brainly.com/question/13604758

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico